Vertaisryhmä tarjoaa ohjatun keskustelufoorumin kaikille vanhemmille ihmisille, jotka etsivät itselleen vaikuttamisen tapoja ja väyliä. Ryhmässä etsitään ja tutkitaan vanhemman ihmisen identiteettiä. Yhdessä keskustellen voimme tavoittaa niitä mahdollisuuksia, joilla tuetaan eri sukupolvien välistä vuorovaikutusta ja vahvistetaan omaa identiteettiä vanhana ihmisenä.
Ikääntyminen mahdollistaa laajemman näkökulman elämään. Vanhempien ihmisten vastuu on jakaa elämässä koettua ja opittua nuoremmille polville. Lämpimästi tervetuloa mukaan!
Aika
Ryhmä kokoontuu tiistaisin 2.9., 23.9., 14.10., 4.11., 25.11. ja 16.12. klo 13–15.
Paikka
Maria Akatemia ry, Malmin raitti 17 B 2. krs, 00700 Helsinki
Huom. Tila on valitettavasti esteellinen (toinen kerros, ei hissiä, korkeita kynnyksiä.)
Hinta
Maksuton (STEA)
Ilmoittautuminen
Ilmoittaudu ryhmään tästä linkistä: https://forms.office.com/e/uQ46Fk9E1V
Osallistujien palautetta ryhmästä
”Ryhmä on rohkaissut etsimään ja tunnistamaan omaa paikkaa sukupolviketjussa, käsittelemään erillisyyttä ja etsimään sitä, mikä yhteistä ja tärkeää pitää yllä. Mahdollisuus tulla kannatelluksi ja kannatella muita. Ryhmän työskentely rohkaissut olemaan aktiivinen oman ikäpolvensa edustaja, mutta myös tunnistamaan, että joutuu kulkemaan kohti luopumisia.”
”On tärkeää, että voi rohkeasti olla vanha ja osoittaa, että on ihan hyvä kulkea kohti tätä ikää.”
”Itsetutkiskelumahdollisuus monipuolisesti sekä sai aikaa ja voimaa miettiä, miten haluaa vanhana naisena elää ja vaikuttaa tässä ja nyt.”
”Avoin, vastaanottava ilmapiiri, jossa tilaa erilaisille kokemuksille ja ajatuksille ja tunteille. Ryhmän jäsenten rikas elämänkokemus, kyky sanoittaa elettyä elämää, rohkeus tuoda vaikeitakin asioita yhdessä pohdittavaksi.”
Lue blogikirjoitus: Eri-ikäisten yhteistä voimaa tarvitaan